A czy znasz już te usługi…?
Dziś przygotowaliśmy dla Państwa rozpiskę usług, które nie należą do najpopularniejszych, ale którym warto przyjrzeć się z bliska. Niektóre z nich mogą przydać się w gospodarstwie, jak i w przypadku prowadzenia zakładu pracy, w którym pojawiają się konstrukcje spawane.
Odżelazianie i odmanganianie
Być może nie każdy z Państwa wie, że obecność w wodach podziemnych soli żelaza oraz manganu może stać się sporą uciążliwością, szczególnie jeśli pragniemy wykorzystywać te wody do celów komunalnych i przemysłowych. W większości przypadków eksploatowane ujęcia wody wymagają jej odżelaziania oraz odmanganiania – ponieważ zawartość manganu w wodzie zazwyczaj nie przekracza kilku miligramów na litr wody, potrafi się on jednak osadzać. Odżelazianie i odmanganianie to jednak procesy o bardzo dużej złożoności, dlatego powinny być wykonywane jedynie przez specjalistów, na życzenie – jako usługa. Ciekawostka: jeżeli proces się nie powiedzie, może to skutkować wydzieleniem się na przykład związku azotu, w tym amoniaku, który jest groźny dla naszego zdrowia.
Badania radiograficzne
Kiedy w nagłówku pisaliśmy o konstrukcjach spawanych, to właśnie w kontekście badań nieniszczących. Są to badania, które wykonuje się na elementach owych konstrukcji, by sprawdzić ich stan oraz oszacować, jak długo jeszcze będą one zdatne do użytku. Badania nieniszczące, na przykład badania radiograficzne, to świetne rozwiązanie dla każdego, kto pracuje na konstrukcjach spawanych, od których stanu jakości zależy nasze zdrowie bądź życie. W dodatku są to badania, które, jak sama nazwa wskazuje, nie wpływają na zużycie konstrukcji. Ciekawostka: w niektórych zakładach przeprowadzanie regularnych badań nieniszczących stał się obowiązkiem.
Warto zauważyć, że w przypadku spawów nie wykonuje się jedynie badań nieniszczących – można również przeprowadzać badania niszczące, które, choć zużywają badany materiał, pozwalają dokładnie określić jego stan. Do takich badań należy, na przykład, badanie twardości.
Badanie twardości
Tego typu badaniami zajmują się laboratoria badań wytrzymałościowych. To usługodawcy, którzy zajmują się świadczeniem usługi z zakresu badan niszczących i nieniszczących wyrobów hutniczych, materiałów spawalniczych i złączy spawanych. Badanie twardości może być wykonywane pod najróżniejszym obciążeniem (od 3000 kp aż do kilkuset lub ledwie kilku gramów!). Takie badanie sprawdza, jak mocno wgłębi się wgłębnik i na jakim poziomie nastąpi uszkodzenie metalu. Ciekawostką jest, że jedna z zasad pozytywnego wyniku badania mówi, że wgłębnik pod obciążeniem nie może zagłębić się bardziej niż na 1/10 grubości mierzonego elementu.
Mamy nadzieję, że usługi, które przedstawiliśmy, pozwoliły Państwu poszerzyć zakres swojej wiedzy na temat dostępnego usługodastwa. W przyszłości postaramy się przybliżyć następne z wybranych usług. Do poczytania!