Analiza spółek ważna do inwestowania na giełdzie
Analiza techniczna spółek to jeden z najważniejszych kroków prowadzących do korzystnego inwestowania na giełdzie. Jak robić to poprawnie i z jakich źródeł korzystać? Dziś przyjrzeliśmy się podstawom inwestowania na giełdzie. Zapraszamy!
Analiza techniczna dla początkujących
Na wstępie warto zaznaczyć, że analiza techniczna nie jest wiedzą nabywaną na stałe. Giełda jest zmienna, a zmiany notowania mogą się diametralnie zmienić z dnia na dzień. Właśnie dlatego przed zainwestowaniem dużych pieniędzy należy przyjrzeć się spółce i przeprowadzić swoją (lub posłużyć się gotową) analizę techniczną.
Zgodnie z definicją analiza techniczna to analiza opłacalności inwestowania w akcje w krótkim, konkretnym odcinku czasowym. Bierze się w niej pod uwagę: zmiany ceny akcji, wartość obrotów, wielkość zleceń, wskaźniki techniczne. Celem analizy technicznej jest określenie prawdopodobieństwa zmiany kursów akcji w najbliższej przyszłości na podstawie tego, jak wyglądały kursy w przeszłości i jaką tendencję obecnie wykazują. Nie mniej ważne są czynniki zewnętrzne, które mogą mieć wpływ na podaż i popyt akcji w najbliższym czasie.
Czym są indeksy giełdowe?
Kolejne zagadnienie, z którym musisz się zapoznać jako początkujący inwestor giełdowy, to indeksy giełdowe. Są to wskaźniki służące do informowania, jak wygląda aktualna sytuacja na rynku. Można je określić spisami zmian cen akcji w danej grupie spółek (każdy indeks będzie obejmował inne). Indeksy giełdowe umożliwiają przewidywanie trendów i zmian.
Indeksy giełdowe są powiązane z wcześniej opisaną analizą techniczną. Ta druga opiera się na zmianach: podaży i popytu (mają odzwierciedlenie w cenach akcji), cen akcji (trendy mogą utrzymywać się długo), procesów (przy czym procesy są powtarzalne).
Jaka jest rola analityków w tworzeniu analiz technicznych?
Mając do dyspozycji wykresy przeszłych kursów akcji i wskaźniki techniczne technicy analitycy mogą wskazać wzorce kształtowania się cen w następującym czasie. Zaprezentowanie tych wzorców w formie graficznej nazywa się formacjami technicznymi. Wskaźniki techniczne to informacje z bieżącej sytuacji akcji na rynku. Korzystając z pełnych analiz inwestorzy dokonują zakupu i sprzedaży akcji, bądź też zlecają pośrednictwo wyspecjalizowanym doradcom. Jeśli nie wiesz, jak zacząć, zdaj się właśnie na nich.