Audyty i badania – dla kogo i kiedy?

Przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją i obróbką materiałów metalurgicznych mają do wyboru szereg usług, które podniosą jakość ich pracy. Najpopularniejszymi metodami są organizacja audytów i przeprowadzanie badań NDT. Dlaczego to się opłaca? Podpowiadamy.  

Badania magnetyczno-proszkowe i inne  

Aby zrozumieć istotę zapotrzebowania firm na przeprowadzenie badań nieniszczących (czyli NDT, non-destructive testing), należy poznać definicję tych badań. Służą one do wykrywania nieciągłości materiałowych, czyli oceny właściwości badanych próbek metalurgicznych. Jak sama nazwa wskazuje, badania te nie naruszają próbek, które można ponownie wykorzystać po zakończeniu badania. Testy NDT przeprowadzać można na wiele sposobów, niektóre z nich to badania magnetyczno-proszkowe, defektoskopia ultradźwiękowa lub badania radiograficzne. Każde z nich ukazać może niedolania, niedociągnięcia materiału, wstępne korozje (bądź tendencje do nich). Regularnie przeprowadzane na próbkach testy mogą podnieść jakość całej produkcji, co skutkuje większym zadowoleniem klientów i mniejszą ilość reklamacji towaru.

Monitoring produkcji – audyty zewnętrzne

Zarówno właściciele firm, jak i producenci wyrobów spawalniczych i metalurgicznych powinni zadbać o to, by regularnie podnosić kompetencje swoich pracowników lub utrzymywać je stale na wysokim poziomie. Służą do tego audyty zewnętrzne oraz przeszkolenia w zakresie nowoczesnych technik produkcyjnych. Monitoring produkcji oraz specjalistyczne audyty przeprowadzane przez zewnętrzne firmy mogą pomóc ocenić jakość produkcji oraz sposób pracy pracowników w sposób jak najbardziej rzetelny i, przede wszystkim, obiektywny. Zasugerowane przez audytorów rozwiązania pomogą ustalić dalszą ścieżkę rozwoju dla zakładu pracy. Dlaczego jeszcze warto?

Ponieważ pracownik, który wykonuje swoją pracę w sposób bezpieczny dla zakładu pracy, jest podstawą bezpieczeństwa całej firmy. Jest to szczególnie ważne w zakładach specjalizujących się w spawalnictwie, obsłudze kosztownych maszyn CNC, ręcznej obróbce metali. W dodatku ważne, by praca każdego członka zespołu była efektywna. Audyty i monitoring produkcyjny pozwalają nie tylko kontrolować pracowników, ale także ocenić stan maszyn produkcyjnych, których usterki lub błędne ustawienia mogą spowalniać produkcję.

Podnoszenie jakości efektów końcowych produkcji poprzez przeprowadzanie regularnych audytów nie jest dziś trudne. Usługi audytorów zewnętrznych, a także oferty laboratorium badań nieniszczących w naszej okolicy znaleźć możemy online. Rezerwacja cyklicznych terminów to gwarancja nie tylko wyższej jakości produktów, ale i bezpieczeństwa naszych klientów i pracowników.