Audyty zewnętrzne – dlaczego warto je przeprowadzać?

Istnieje opinia o tym, że audyt zewnętrzny – niezależnie od branży, w której ma zostać zorganizowany – to inwestycja kosztowna i czasochłonna, ale przede wszystkim stresogenna. Wielu przedsiębiorców o organizacji takiego audytu ma błędne wyobrażenie. W rzeczywistości jednak organizacja ta ma szereg zalet, które sprawiają, że nie warto z niej rezygnować. Jakie to zalety?

Audyt wewnętrzny to nie wszystko

Choć audyty najczęściej kojarzą się z branżą rachunkową, nie jest to prawda, że dotyczą one jedynie tej gałęzi działalności gospodarczej. Coraz bardziej popularne są też audyty na zakładach produkcyjnych – by zwiększyć prędkość produkcji i jakość detali. W przypadku audytów wewnętrznych, zatrudniony przez firmę na stałe dział kontroli zajmuje się  stałą analizą funkcjonowania firmy oraz wyznaczaniem działań, które w przyszłości mają poprawić jej działanie. Dlaczego więc dodatkowo zleca się audyty zewnętrzne?

Audyty zewnętrzne – podstawowe założenia

Audytor zewnętrzny nie jest pracownikiem firmy, w której przeprowadza on audyt. To strona trzecia, która nie ma żadnych powiązań z firmą, pozostaje więc bezstronny i w ten sposób prezentuje swoje raporty. Audytor zewnętrzny dokonuje rzetelnej oceny firmy, a także upewnia się, że w firmie nie jest prowadzona żadna niewłaściwa lub niezgodna z prawem działalność. Audyty zewnętrzne mają jeden kluczowy cel, którym jest zminimalizowanie marnotrawstwa w biznesie i zwiększenie jego rentowności. Dzięki czemu wyniki analizy oraz propozycje rozwiązań mogą usprawnić przyszłe działania, zmniejszając prawdopodobieństwo marnotrawstwa zarówno czasu, jak i zasobów. Ponieważ raport z audytu będzie zawierał bardziej szczegółowy i dokładny opis wszystkich obecnych prac przeprowadzonych w firmie, jej właściciel może podjąć lepsze decyzje dotyczące przyszłości swojej spółki.

Audyty zewnętrze – dlaczego jeszcze warto?

Choć największą zaletą przeprowadzonych audytów są ich końcowe bezstronne raporty, to nie jedyna zaleta, dla której warto okazjonalnie w nie inwestować. Na zakładach poprodukcyjnych audytorzy zewnętrzni zwracają uwagę na przestrzeganie zasad BHP, dbając o bezpieczeństwo pracowników. I choć zarówno pracownicy, jak i właściciele w czasie audytu mogą stresować się tym, że ktoś „patrzy im na ręce” – tak naprawdę dzieje się to dla dobra wszystkich. Lepiej zorganizowane miejsce pracy jest miejscem wspierającym komfort psychiczny pracowników. Ponadto audyty zewnętrzne nie są od tego, aby wyciągać konsekwencje wobec dostrzeżonych niezgodności, audytorzy nie są od tego, by szukać winnych. Wskazują słabe i mocne strony funkcjonowania firmy, jednak za dostrzeżone błędy nie obarczają winą, a jedynie motywują do tego, by w przyszłości firma prosperowała lepiej.