Badania, które warto przeprowadzić w firmie produkcyjnej

Badania, które warto przeprowadzić w firmie produkcyjnej

Prowadzisz firmę produkcyjną i zastanawiasz się, co możesz jeszcze zrobić? Zadbaj o bezpieczeństwo swoje, pracowników, a także klientów, którzy w przyszłości będą korzystać z Twoich produktów. Jak? Oczywiście, dzięki odpowiednim badaniom!

Badania nieniszczące próbki

Jeśli Twoja firma zajmuje się produkcją towarów metalurgicznych, ważne, by przed sprzedażą każdej serii produkcyjnej poddać próbki efektów badaniom. Badania nieniszczące (NDT – non destructive testing) próbek nie tylko towarów, urządzeń i konstrukcji spawanych stanowią grupę różnych metod badawczych, które dostarczają informacji o własnościach materiału obiektu, ale jednocześnie – jak wskazuje nazwa badań – nie wpływając w znaczący sposób na jego właściwości strukturalne i powierzchniowe. Wyniki przeprowadzonych w laboratorium badań na dostarczonych próbkach mogą wykazać, jak trwały jest element oraz jego spaw, czy wykryto w nim jakieś nieprawidłowości (niedolania, korozję i tak dalej). Wczesne ich wykrycie za to będzie skutkowało poprawą jakości produkcji.

Badania niszczące oraz testy produktów

Warto również przeprowadzać na próbkach tak zwane badania niszczące. W przeciwieństwie do badań opisanych powyżej, w tym przypadku badane w laboratorium próbki ulegają niszczeniu – skutkuje to powiększeniem odkrytych niedolań, pęknięciem czy innym trwałym defektem. Badania niszczące najczęściej składają się z wielu bądź jednego wybranego procesu; niektóre z nich to: obciążanie próbki, pomiary twardości, badanie elastyczności materiału (podatność na zginanie), próba statycznego rozciągania i inne.

Jeśli natomiast Twoja firma zajmuje się produkcją i sprzedażą towarów (na przykład elektrycznych, RTV i AGD), je również należy poddawać tak zwanym testom wytrzymałościowym. Wybrane egzemplarze serii nie tylko sprawdza się wzrokowo i jedynie podłącza do prądu, aby sprawdzić sprawność użytkowania, ale również poddaje się je obciążeniom, by sprawdzić, na jakim etapie przeciążenia w działaniu urządzenie ulegnie awarii.

Badania oświetlenia awaryjnego, BHP pracowników

Bardzo ważne w przypadku firmy zajmującej się produkcją towarów i obsługą maszyn (na przykład do obróbki CNC) jest właściwe przeszkolenie pracowników. Nie tylko nowych, ale również pracowników z dłuższym stażem. Wykonywane powinny być systematyczne testy kwalifikacyjne oraz te dotyczące znajomości przepisów bezpieczeństwa. Do tego warto zwrócić uwagę na testy dotyczące pracy zakładu, na przykład badanie oświetlenia awaryjnego, kontrola obecnych na zakładzie znaków informacyjnych (oznakowań wyjść awaryjnych), obecność chociażby gaśnic i tym podobne. W czasie regularnej pracy jako właściciele firm bądź jej pracownicy łatwo nam popaść w rutynę i nie zauważać pewnych nieścisłości i braków. Te w czasie kontroli zewnętrznej (na przykład audytu) mogą skutkować negatywnym wynikiem.

Wyżej wspomniane praktyki to tylko niektóre z przykładów badań, w które warto zainwestować. Pamiętaj, by dla dobra pracowników i klientów organizować regularne audyty i wizytacje związane z podnoszeniem jakości funkcjonowania firmy. Choć wiązać się to może z niemałym stresem, wskazówki udzielone przez profesjonalny skład audytorski pomogą Ci w dalszym gospodarowaniu zasobami ludzkimi. Powodzenia!