Badania procesów odlewania. Dlaczego warto?

Badania procesów odlewania. Dlaczego warto?

Badania procesów odlewania, a przede wszystkim efektów odlania, to badania wręcz konieczne dla wielu firm różnych branż. Mają wpływ nie tylko na poprawienie jakości odlewów, ale i na ogólny rozwój przemysłu. Jak? Już tłumaczymy!

Badania metali nieżelaznych

Istnieją dwa główne powody, dla których funkcjonujące w laboratoriach i instytutach badań nowoczesne aparatury i roboty przemysłowe pozwalają wykonywać badania na metalach nieżelaznych:

— aby wskazać niedoskonałości metali firmom zajmującym się odlewnictwem, jednocześnie podnosząc jakość produkowanych na zlecenie wyrobów;

— aby prowadzić badania na metalach w zakresie analiz właściwości fizykochemicznych tych metali lekkich, co przyczynia się do rozwoju nauki o metalach.

Ponadto istnieje jeszcze jeden bardzo ważny powód, dla którego przeprowadza się takie badania w zakładach pracy, w których wykorzystywane są narzędzia z metali i konstrukcje spawane, na przykład instalacje. Chodzi o sprawdzenie jakości tych konstrukcji, aby zapewnić bezpieczeństwo pracowników z nich korzystających.

Metody badań metali niezależnych

Analizy chemiczne i fizyczne metali i stopów metali, a także zapraw i popiołów powstających w przemyśle aluminiowym można przeprowadzić wieloma metodami. Najpopularniejsza z nich to badania metalograficzne, które polegają na obserwacji makrostruktury pod mikroskopami przy powiększeniach nawet od kilku do kilkuset tysięcy razy. Badania te pozwalają wykryć nawet wczesne ogniska korozji, pęknięcia, niedolania, a także zmierzyć porowatość próbki.

Innymi popularnymi metodami badawczymi są: badania rentgenowskie (badają skład i teksturę próbki), defektoskopia ultradźwiękowa (pomiar grubości warstw na podstawie prędkości fali ultradźwiękowej), analizy temperaturowe oraz badania własności mechanicznych (na przykład rozciągania i ściskania). Pozwalają one na podstawie próbki metalu lepiej poznać jego właściwości oraz przewidzieć jakość materiału użytkowanego, na przykład w wyżej wspominanej instalacji na halach produkcyjnych.

Wymienione badania mają olbrzymie znaczenie dla nauki, często także proponowane są przez audytorów w przedsiębiorstwach metalurgicznych. Takie rozwiązania mają podnieść jakość usług czy bezpieczeństwo pracowników firm, warto więc w nie inwestować i regularnie poddawać próbki metali badaniom.