Bezpieczeństwo w zakładzie produkcyjnym

Powszechnie znana zasada "safety first", czyli "bezpieczeństwo przede wszystkim" szczególnie obowiązuje w takich miejscach, jak hale produkcyjne czy zakłady przemysłowe. Pracownicy są tam ponadprzeciętnie narażeni na wypadki, urazy i inne obrażenia fizyczne. Kontrola porządku, nadzór nad pracownikami i jasne zasady BHP to jeszcze nie wszystko, by nie dopuścić do wypadku.

Aktualne certyfikaty pracujących maszyn

Zanim wyprodukowana maszyna zacznie pracować w zakładzie, należy upewnić się, że posiada aktualny certyfikat i jest zgodna z unijną dyrektywą maszynową 2006/42/WE. Certyfikacja maszyn zaczyna się od oceny jej projektu, a następnie każdego etapu produkcji. Ocenie podlega bezpieczeństwo użytkowania, minimalizacja ryzyka, akceptowalny poziom ryzyka, weryfikacja bezpieczeństwa maszyny, prawidłowe oznakowanie itd. Należy w trakcie procesu certyfikacji pamiętać o stworzeniu pełnej dokumentacji technicznej, by móc później oddać maszynę do użytku bez zbędnych komplikacji związanych z papierkową pracą.

Okresowe przeglądy i serwis suwnic

Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dn. 30.10.2018 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego jasno określa obowiązek serwisowania i konserwacji suwnic. Warto zaplanować przegląd maszyny z wyprzedzeniem, by nie narazić się na sankcje prawne, gdyby zaistniały różne opóźnienia niekoniecznie z naszej winy. Każdy przegląd oraz konserwacja powinien być odnotowany w specjalnym dzienniku oraz w protokole, wydawanym zazwyczaj przez serwisanta dokonującego przeglądu i serwisu. W trakcie przeglądu sprawdza się stan techniczny urządzenia (ważne: układy hamulcowe!), układ sterujący, sygnalizację maszyny, testuje się ją pod kątem sprawnego użytkowania, sprawdza się połączenia konstrukcji maszyny, wykonuje się pomiary elektryczne, bada się stan ochrony przeciwporażeniowej, dokręca się rozregulowane śruby, smaruje, reguluje hamulce. Należy również w trakcie przeglądu i serwisu przygotować maszynę na kontrolę Inspektora Urzędu Dozoru Technicznego.  

Zarządzanie odpadami

Każdy zakład produkcyjny zobowiązany jest prawnie do segregowania i monitorowania swoich odpadów. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z odpadami wielkogabarytowymi czy sypkimi, pomocne będą: tzw. big-bagi, specjalne zsypy oraz kontenery. Gospodarowanie problematycznymi śmieciami znacząco może ułatwić skorzystaniem z usług firmy, która oferuje wynajem kontenerów na śmieci Gdynia. Co ważne, dostarcza kontener na miejsce, a po zapełnieniu wywozi i przeznacza odpady do utylizacji zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi i wytycznymi dotyczącymi ochrony środowiska.