CZEGO JESZCZE NIE WIESZ O KASACJI POJAZDÓW?
Kasacja pojazdów to temat pełen niewiadomych, szczególnie dla kierowców, którzy muszą pozbyć się auta po raz pierwszy. Dość łatwo o informacje na temat podstawowych usług świadczonych przez SDP, jednak warto wspomnieć o pozostałych działaniach auto złomów. Oto one!
KASACJA POJAZDÓW A RECYKLING
Nie ma wątpliwości, że dziś recykling (czyli ponowne wykorzystanie zużytych materiałów; przetwarzanie ich) jest standardem – wiemy, że powtórnemu przerobowi podlega praktycznie wszystko, od gazet po stare lodówki i... nasze samochody. Większość auto złomów (punkty: kasacja pojazdów Opatów, Wałbrzych i inne miejscowości w Polsce) dziś działają głównie jako stacje demontażu pojazdów, w skrócie: SDP. W takich punktach nasze samochody są rozbierane na części, a uzyskane z nich elementy zostają przesortowane i skierowane do przerobu lub odsprzedaży.
Nie ma co ukrywać – dziś złomowanie samochodów stało się całkiem opłacalnym biznesem. Każdy punkt kasacyjny może zarabiać nie tylko na sprzedaży złomu, ale przede wszystkim na handlu częściami i pozostawionymi elementami wyposażenia takimi jak wycieraczki czy dywaniki samochodowe. Również dla kierowców jest to gratka – dobre, markowe elementy z samochodów używanych zakupione ze szrotu kosztują zdecydowanie mniej niż nowe części z salonów. Punkty złomowania muszą więc zadbać o to, by klient zostawił samochód akurat u nich. Konkurują dzięki dodatkowym usługom takim jak płacenie klientowi za skupione auto symboliczną kwotą oddaną mu do ręki oraz laweta podstawiona pod dom klienta, by odebrać wóz.
KASACJA POJAZDÓW A KWESTIE PRAWNE
Dziś oddanie starego samochodu do punktu kasacyjnego – bez znaczenia, czy jest to SDP kasacja pojazdów Skarżysko Kamienna, czy Kraków – to jedyne wyjście, jeżeli zależy nam na pozbyciu się samochodu legalnie i wyrejestrowaniu go, dzięki czemu nie będziemy pociągani do odpowiedzialności dalszego opłacania składek na ubezpieczenie OC. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że niektóre punkty SDP mogą pobierać od właścicieli skupowanych samochodów symboliczną opłatę, kiedy pojazd uznany zostanie za niekompletny. Taki samochód klasyfikuje się jako wrak, którego masa jest mniejsza niż 90% masy samochodu widniejącej w dokumentach. Opłata nie jest jednak regułą, dziś SPD raczej nie uciekają się do niej, skupiając się przede wszystkim na pozyskiwaniu klientów.
Na rynku istnieją także inne firmy zajmujące się skupem samochodów. Nie są to punkty demontażu, w których dostaniemy dokument o kasacji; otrzymamy jedynie umowę kupna – sprzedaży. Skorzystanie z tej opcji wiąże się z dodatkową papierologią, nie mamy również pewności, co stanie się z naszym samochodem – czy nie zostanie wykorzystany, na przykład, w przestępstwie.