FOTOGRAFIA KRAJOBRAZOWA – NAJWAŻNIEJSZE ZASADY

FOTOGRAFIA KRAJOBRAZOWA – NAJWAŻNIEJSZE ZASADY

Interesuje Cię fotografia przyrodnicza, krajobrazowa? Jesteś początkującym fotografem naturalnych pejzaży? Poznaj najważniejsze zasady rządzące tą dziedziną fotografii. Przetestuj doskonały obiektyw Canon EF 600mm f4 III L, który współpracuje z lustrzankami i aparatami bezlusterkowymi. Przekonaj się, na jakie efekty możesz liczyć.

CZYM SĄ ZŁOTE GODZINY?

Obiektyw Canon EF 600mm f4 III L w połączeniu z odpowiednią porą fotografowania to prawie 100-procentowa gwarancja doskonałych efektów. "Złotymi godzinami" nazywa się te pory dnia, w których niemal nie musisz dobierać parametrów do zastanej scenerii, bo natura robi to za Ciebie. Mowa tu o pierwszej godzinie po wchodzie słońca oraz o godzinie tuż przed zachodem. Światło jest wówczas ciepłe, złociste, przyjazne. Przedmioty, np. drzewa czy skały, rzucają długie i gładkie cienie.

TRÓJPODZIAŁ KADRU – PRZEŻYTEK CZY DOBRA RADA?

O trójpodziale mogłeś słyszeć w szkole na lekcjach plastyki, ponieważ technika ta była dawniej stosowana podczas malowania obrazów. W niektórych aparatach możesz włączyć pomocną siatkę dzielącą ekran na obszary. Jeśli nie masz takiej funkcji, wyobraź sobie, że kadr przecinają dwie linie pionowe i dwie poziome, a każdy z uzyskanych wycinków jest równego rozmiaru. I teraz najważniejsze: bohater zdjęcia nie powinien być w środku kadru, tylko w przecięciach linii.

PIERWSZY I DALSZY PLAN

Planujesz wykonać zdjęcie górom lub morzu? Upewnij się, że w dole kadru nie znajduje się zbyt dużo pustej, niezagospodarowanej i nudnej przestrzeni. To bowiem właśnie pierwszy plan przyciąga wzrok osób oglądających fotografie najszybciej. Wybierz na bohatera pierwszego planu coś charakterystycznego, mocnego, czasem nadającego zdjęciu temat i stanowiącego klucz do interpretacji. Wykorzystaj dualizm nowe-stare, czyste-brudne, zagospodarowane-dzikie, jasne-ciemne itd.

ZIELONY I NIEBIESKI – KOLORY WARTE PODKREŚLENIA

Być może zauważyłeś, że w krajobrazach przeważają dwa kolory: zielony i niebieski, a każdy z nich widoczny jest w niezliczonych odcieniach. Aby podkreślić naturalność kadru, wyeksponuj je jeszcze bardziej. Wykorzystaj gotowy tryb krajobrazowy w aparacie lub samodzielnie ustaw parametry kolorów. Zmniejsz wartość ISO i przymknij przysłonę.

Testuj rozwiązania samodzielnie. Zanim wykonasz pierwsze doskonałe zdjęcie krajobrazowe, zrobisz wiele mniej lub bardziej udanych prób. To zupełnie normalne, więc nie zniechęcaj się. Powodzenia!