Jak napisać dobre wypracowanie?

Jak napisać dobre wypracowanie?

Przechodzenie przez te zadania w szkole oraz na studiach dla wielu z nas stawało się ogromnym wyzwaniem. Niezależnie od tego, czy była to praca domowa, czy też zadanie do zrobienia w trakcie zajęć, napisanie porządnego wypracowania graniczyło z cudem. W jaki sposób to zrobić?

Pełne skupienie i koncentracja

Przekornie na początek nie należy poruszyć kwestii merytorycznych, ale umiejętności organizacyjne. Nastolatkowie wychowani przede wszystkim w przestrzeni internetowej, gdzie wszystko dzieje się dosłownie w ułamku sekundy, mają bardzo duże problemy z utrzymaniem koncentracji na odpowiednim poziomie.

Tradycyjne narzekania osób dorosłych, w tym rodziców i nauczycieli, że "za moich czasów..." jest jedną z najgorszych rzeczy, jaką można zrobić dziecku. Nie można udawać, że czasy się nie zmieniły i zamiast narzekać na obecną młodzież, być może powinno wyciągnąć się do niej rękę? Na przykład można mieć jakiekolwiek pojęcie o tym, co dziecko robi w Internecie, a nie tylko dawać tableta do ręki i przestać się interesować.

Taka świadomość na pewno ułatwi zrozumieć potrzeby własnego dziecka, dzięki czemu można mu pomóc w osiągnięciu odpowiedniego poziomu koncentracji.

Dobra znajomość tematu

Niezależnie od tego, czy piszemy rozprawkę na temat losów głównego bohatera lektury, czy też stricte naukową pracę na jeden z przedmiotów ścisłych, musimy się odpowiednio przygotować. Chociaż tworzenie wypracowań nie powinno być aż tak skomplikowane jak pisanie prac magisterskich, to nadal musimy posiadać wiedzę merytoryczną na dany temat.

Nie ma chyba osoby, która jest w stanie przygotować się do napisania wypracowania tylko i wyłącznie ze źródeł udostępnionych bezpośrednio przez nauczyciela, czy też prowadzącego. Czasami wystarczy kilkanaście minut w Internecie, aby pozyskać dodatkową wiedzę w interesującym nas zakresie, jednak zdarza się konieczna wycieczka do biblioteki. Szczególnie na studiach, gdzie specjalistyczna wiedza ukrywa się na półkach bibliotek uniwersyteckich.

Poszerzenie horyzontów

Wiedza tylko i wyłącznie w jednym temacie zazwyczaj nie wystarcza do stworzenia wypracowania na satysfakcjonującym nas poziomie. Należy czerpać inspiracje i ciekawostki z różnych źródeł o różnej tematyce.

Dobrym przykładem jest pisanie wypracowań na podstawie powieści pisarzy z epok romantyzmu i pozytywizmu. Wiele z tych historii zostało stworzonych na podstawie obserwacji społeczeństwa, toteż podstawowa wiedza historyczna na temat zaborów w XIX-wiecznej Polsce z pewnością ułatwiłoby każdemu młodemu uczniowi napisanie porządnego wypracowania na temat Przedwiośnia, czy też Lalki.

Ciekawym sposobem na poszerzenie zasobu słownictwa może być nowego języka obcego, na przykład nauka języka angielskiego, lub nauka języka francuskiego. Bydgoszcz, Poznań, Toruń - w tych i w wielu innych polskich miastach z pewnością znajdziesz korepetytorów na wysokim poziomie.