JAK NAPRAWIĆ POŁĄCZENIE ELEKTRYCZNE? – ROZWIĄZUJEMY PODSTAWOWY PROBLEM

Samodzielny montaż wyposażenia elektrycznego może czasem zakończyć się dla nas z marnym skutkiem. Zapominając o dokładności, możemy narazić się nie tylko na spadki napięcia, ale i zupełne niedziałanie instalacji. Jak zabrać się za jej naprawę? Od czego powinniśmy zacząć? Podpowiadamy!

PRZYGOTOWANIA

Instalacje elektryczne obejmują najczęściej spory teren, bo aż cały dom, a więc są bardzo rozbudowane. Przy wykonywaniu ich samodzielnie o błędy nie jest aż tak trudno – jeżeli więc widzimy, że coś jest „nie tak” (najczęściej prąd po prostu nie działa wcale albo po jego włączeniu nagle wysiadają nam bezpieczniki elektryczne), najpierw, oczywiście, musimy znaleźć źródło naszego problemu. Musimy wiedzieć, który przewód przestał działać, aby dostać się do niego i móc naprawić połączenie elektryczne. W czasie montażu wstępnego róbmy zdjęcia naszej instalacji, aby później wiedzieć, gdzie przechodzą kable i gdzie ewentualnie szukać problemów.

SKRĘCANIE CZY LUTOWANIE?

Jeżeli znaleźliśmy już przyczynę i jest nią przerwany lub w inny sposób uszkodzony kabel, pomóc może ponowne połączenie okablowania. Najpierw usuńmy izolację, podzielmy druciki na pół oraz skręćmy je ze sobą. Kolejną czynnością, którą powinniśmy wykonać, jest izolacja kabla, czyli umieszczenie go w rurce termokurczliwej i obkurczenie jej (rurki i węże termokurczliwe obkurcza się z użyciem ciepła, na przykład opalarki lub zapalniczki). Uważajmy tylko, by nie doprowadzić do zetknięcia się nieprawidłowych przewodów. Może to doprowadzić do ponownego zwarcia.

Jeżeli skręcanie jest niewystarczające i chcemy, by instalacja została wykonana stuprocentowo bezpiecznie i trwale, to powinniśmy zdecydować się na lutowanie. To zdecydowanie pewniejsza metoda, dająca stuprocentową pewność. Lutowanie komponentów okablowania to wykonanie trwałego i profesjonalnego połączenia, potrzebna nam będzie jednak lutownica. Na początku zdejmujemy izolację przewodu, skręcamy ręcznie druciki i nasączamy je cyną, a następnie ostrożnie lutujemy je i umieszczamy w rurce termokurczliwej, którą obkurczamy. Cały proces zapewni trwałe i solidne połączenie.

PRECYZJA JEST NIEZWYKLE ISTOTNA

W trakcie montażu wyposażenia elektrycznego zdarza się, że zapominamy o tym, jak ważne jest precyzyjne wykonanie wszelkich połączeń elektrycznych. Każde najmniejsze zaniedbanie może skutkować zakłóceniem pracy instalacji, spadkami napięcia, czy nawet... pożarem. Jeżeli tylko dostrzegamy problemy, sprawdźmy, gdzie występują i śmiało zabierzmy się za naprawdę. Jak widać powyżej, nie jest to takie trudne.