Jak przygotować dom na sprzedaż?

Sprzedaż domu firmom zajmującym się skupem nieruchomości to nie zawsze prosta sprawa. Jak przygotować się do tego zadania? Co będzie nam potrzebne do spisania umowy sprzedaży?

Dom nie-szyty na miarę

Sprzedaż domu i znalezienie potencjalnego kupca bez pomocy pośrednika-specjalisty trwać mogą nawet latami. Jeżeli chociaż trochę interesują nas projekty domów jednorodzinnych, na pewno zdążyliśmy zauważyć, że ci, którzy planują zamieszkać w domu, zamiast szukać ofert na rynku wtórnym, znacznie chętniej wbudują dom od podstaw – tak zwany „szyty na miarę”, czyli skrojony pod własne potrzeby.

Najtrudniej sprzedać domy, w których już na etapie budowy zainwestowaliśmy z nowoczesne rozwiązania instalacji elektrycznej (z pomocą przyszły nam wtedy specjalizująca się w inteligentnych systemach hurtownia kabli czy firmy elektryczne) oraz gdy styl aranżacji wewnętrznej znacząco odbiega od normy, na przykład dominują ciemne kolory, meble, styl gotycki etc. Takie wybory odnośnie do naszego domu są plusem, gdy to nam przychodzi w nim mieszkać, ale gdy dochodzi do sprzedaży – nowoczesne rozwiązania albo podniosą cenę, albo okażą się nieprzydatne nowym potencjalnym mieszkańcom.

Sprzedaż domu z pomocą pośredników

Jak skutecznie sprzedać dom, który uszyty był pod naszą miarę? Na początek zlećmy wycenę nieruchomości przez rzeczoznawcę, odłóżmy na bok sentymenty i skupmy się sprzedaży. Możemy skorzystać z gotowej oferty skupów nieruchomości – istnieją firmy, które zajmują się skupem mieszkań i domów w każdym stanie i o każdym statusie prawnym (na przykład skup nieruchomości z lokatorami, w dodatku bez względu na status prawny, gdy nieruchomość jest zadłużona).

Firmom pośredniczącym znacznie łatwiej dotrzeć do klienta i sprzedać każdy dom, natomiast skupy oferować mogą znacząco niższą cenę od tej, którą chcemy otrzymać. Z drugiej strony, jeśli dom nam „ciąży”, dzięki skupom łatwiej się go pozbędziemy, a gotówkę otrzymamy do ręki.

Pamiętajmy, że aby sprzedać dom, potrzebne nam będą wszystkie niezbędne dokumenty. Są to akt własności, NR Księgi Wieczystej oraz wypis z rejestru gruntów. Dobrze mieć także dokument rzeczoznawcy potwierdzający wycenę budynku.