Jak wyegzekwować dług po spadkodawcy?

Jak wyegzekwować dług po spadkodawcy?

Dziedziczenie spadku na mocy prawa staje się faktem wraz z chwilą śmierci spadkodawcy. Często spadek to nie tylko majątek, ale również długi, które trzeba wyegzekwować od osób fizycznych i firm będących dłużnikami zmarłej osoby. Jak dochodzić swoich należności?

Prawne poświadczenie dziedziczenia

Aby mieć prawo do dochodzenia należności po zmarłym spadkodawcy, konieczne jest przede wszystkim posiadanie dokumentu stwierdzającego dziedziczenie. Dokument tego typu może być sporządzony przez notariusza i wówczas ma formę notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia. Alternatywą jest orzeczenie właściwego sądu o nabyciu praw do spadku. Wielu spadkobierców uważa, nie nie potrzebuje tego typu dokumentów, podczas gdy są one niezbędne do podjęcia działań w celu odzyskania pieniędzy, które zostały pożyczone przez spadkodawcę. Co ważne, akt notarialny lub orzeczenie sądu może odbyć się tylko w obecności wszystkich spadkobierców.

Gdy posiadamy już niezbędną dokumentację, warto wybrać się do profesjonalnego radcy prawnego, który pomoże dopełnić wszelkich formalności związanych ze wszczętym postępowaniem przeciw dłużnikowi. Konieczne będzie wystosowanie oficjalnych pism i napisanie pozwu z powództwa cywilnego. Samodzielnie wykonywanie tego typu działań może być dość problematyczne. Dobry i skuteczny adwokat, Szczecin czy Warszawa, w każdym mieście znajdziesz godnych polecenia specjalistów, którzy chętnie pomogą ci odzyskać część masy spadkowej.

Wyrok sądu nie oznacza odzyskania pieniędzy

Co robić w sytuacji, gdy dłużnik za wszelką cenę uchyla się od spłaty należności i szuka sposobów, aby anulować swoje zobowiązanie? Ma w końcu prawo do ogłoszenia upadłości konsumenckiej lub odwoływania się od wyroków sądu, co znacznie wydłuża przebieg sprawy i generuje wiele dodatkowych kosztów. W takim przypadku warto udać się po poradę do doświadczonego specjalisty od finansów, który pomoże znaleźć najlepsze rozwiązanie problemu. Czasem pomaga propozycja zawarcia ugody, która zobowiązuje dłużnika do ratalnej spłaty zadłużenia. Doradca finansowy, Warszawa, Kraków, Gdańsk…w każdym mieście dostępni są wykwalifikowani fachowcy gotowi pomóc w kłopotliwej sytuacji.

Jeśli dłużnik uchyla się od zapłaty mimo ostatecznego orzeczenia sądu, sprawa powinna trafić do komornika właściwego dla miejsca zamieszkania. Egzekucja komornicza znacznie podwyższy finalną kwotę długu, a odsetki od zwłoki również zaczną być naliczane w innym systemie. Finalnie komornik ma prawo zająć wynagrodzenie dłużnika, nieruchomość, majątek oraz jego konta bankowe. Takie działania najczęściej mają szybki i skuteczny finał.