JAK WYPOSAŻYĆ WŁASNY WARSZTAT BUDOWLANY?

JAK WYPOSAŻYĆ WŁASNY WARSZTAT BUDOWLANY?

Zanim zdecydujemy się na swój warsztat, warto, abyśmy zapoznali się z podstawowymi narzędziami, które będą nam potrzebne do jego wyposażenia. Bez znaczenia jest to, czy chcemy wyposażyć warsztat prywatny, czy specjalistyczny, świadczący szereg różnorodnych usług. Oczywiście – im bardziej zróżnicowane one będą, tym bardziej wymagające wyposażenie będzie nam potrzebne, jednak dziś skupmy się jedynie na podstawowych oprzyrządowaniach, które powinny zwrócić naszą uwagę.


Przede wszystkim zastanówmy się, jaka technologia będzie potrzebna w naszym zakładzie. Jeżeli na co dzień zajmujemy się pracami wykończeniowymi, kładąc panele czy płytki gipsowe,  będziemy potrzebowali przestrzeni, w której zmieścimy narzędzia do właśnie takich prac. Takim miejscem może być garaż lub mniejszy lokal warsztatowy – prace wykończeniowe nie wymagają sporego sprzętu, więc nie będzie potrzebny nam lokal o większym metrażu. Nie będziemy go potrzebować również, gdy zajmujemy się drobnymi pracami majsterkowicza. Jeżeli jednak zajmujemy się pracami budowlanymi lub chcemy zacząć prowadzić własny biznes z tym związany – postawmy na większy lokal, w którym zmieścimy potrzebne narzędzia oraz będziemy mogli przyjmować klientów chcących sprawdzić, w jakich warunkach pracujemy. Najważniejszym elementem wyposażenia warsztatu powinien być stół warsztatowy z regulowanym blatem i możliwością kotwienia nóg do podłogi. Następnym elementem będzie zapas szafek z zamkami centralnymi blokującymi szuflady. W nich powinny zmieścić się wszystkie klucze nasadowe, klucze płasko-oczkowe, śrubokręty, młotki, kluczy imbusowe i tak dalej. W przypadku pracy realizowanej poza warsztatem warto zaopatrzyć się w walizki i skrzynki na narzędzia.

DLA PROFESJONALISTÓW


Produkty, które stanowić powinny naszą bazę, to przede wszystkim kompresor, tester akumulatora oraz prostownik. Wydajny kompresor olejowy to podstawa, jeżeli chcemy używać w naszym warsztacie urządzeń pneumatycznych. Kompleksowe wyposażenie warsztatu to również wszystkie elektronarzędzia, czyli wiertarki, wiertarko-wkrętarki akumulatorowe i różnego rodzaju szlifierki. Tutaj warto zauważyć, że trudno będzie prowadzić nam warsztat bez dostępu do prądu, także jeżeli planujemy warsztat w niezagospodarowanym lokalu, nie obejdzie się bez pociągnięcia kabli. Jeżeli planujemy prowadzić warsztat profesjonalny i zależy nam na optymalizacji wszystkich związanych z tym procesów, warto zainwestować w odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb program. Przyda się on nie tylko, gdy chcemy prowadzić warsztat świadczący usługi remontowo-budowlane lub jedynie wykończeniowe (program warsztatowy) ale również jeżeli chcemy zajmować się wszelkiego rodzaju mechaniką (program dla mechanika). Takie programy automatyzują wybrane z procesów – pozwalają na stworzenie nowego zlecenia wraz z określeniem kosztów naprawy, pozwala odznaczać czynności, które zostały już wykonane, pomagają w rozliczaniu się z klientem oraz posiadają możliwość wystawienia faktury.