Jakie przewody stosujemy w automatyce przemysłowej?

Jakie przewody stosujemy w automatyce przemysłowej?

Automatyka przemysłowa to przyszłość. Jej systemy nie są jednak w stanie prawidłowo funkcjonować bez odpowiedniego podłączenia. Okablowanie zasilająco-sterujące musi spełniać wiele wymogów, w dodatku nie każdy przewód będzie pasował do konkretnego systemu. Jakie są najczęściej stosowane kable?

Kabel czy przewód?

Chociaż w języku potocznym terminy te stosuje się zamiennie, technicznie istnieje między nimi zasadnicza różnica. Przewody, na przykład przewody sterownicze, służą do prowadzenia prądu i przesyłania sygnałów, dzięki czemu urządzenia działają i da się nimi sterować. Przewód to element obwodu elektrycznego wykonany z materiału przewodzącego prąd elektryczny (najczęściej z miedzi lub aluminium) pod postacią długiego drutu bądź liny skręconej z wielu drutów skręconych ze sobą na stałe.

W takim razie czym są kable? Kabel to pojedynczy wyrób, na który składają się osobno izolowane przewody umieszczone we wspólnej osłonie. Na przykład kabel SIHF, czyli taki, który stosuje się w ekstremalnych warunkach temperaturowych (chociażby w saunach czy solariach), składać się może z wielu przewodów w izolacji silikonowej o wysokiej odporności termicznej. Sam również pokryty jest dodatkową izolacją chroniącą przed temperaturą i promieniowaniem.

Sterowanie – kable w automatyce

Najczęściej stosowanymi kablami w automatyce są kable sterownicze zabezpieczone specjalną izolacją z syntetycznego polimeru (PCV). Są elastyczne i odporne na działanie w różnych warunkach. Umożliwiają sterowanie podzespołami maszyn, a numeracja przewodów w kablu lub oznaczenie ich za pomocą kolorowych żyłek ułatwia nam ich podłączenie, spełnia warunki kompatybilności elektromagnetycznej oraz chroni przed zakłóceniami. Innymi kablami wykorzystywanymi w automatyce maszyn w przemyśle są: przewody bezhalogenowe, światłowody, kable telekomunikacyjne, kable płaskie oraz o swoistych właściwościach, na przykład przewody odporne na czynniki chemiczne, atmosferyczne (temperaturę), promieniowanie elektromagnetyczne, a także mechaniczne – ścieranie.

Warto również pamiętać, że coraz częściej stosowane w automatyce są kable o właściwościach przesyłu danych. Z tym również wiąże się wybór odpowiedniego kabla, który umożliwiać będzie dużą szybkość transmisji i jednocześnie będzie odporny na zakłócenia elektromagnetyczne. Dlatego kable ethernetowe również zaliczyć można do kabli stosowanych w automatyce.