Konserwacja maszyn i konstrukcji w zakładach jest konieczna!
Jeżeli prowadzisz zakład produkcyjny, obróbkowy lub zajmujesz się działalnością odpowiadającą za naprawę sprzętu, na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważna jest sprawność maszyn. Wiąże się ona z wysoką jakością pracy, skróconym jej czasem oraz, co najważniejsze, bezpieczeństwem.
Poprawna mechanika maszyn
Istnieje kilka sposobów na to, by sprzęt wolniej się starzał i dłużej służył funkcjonalności naszego zakładu. Odpowiednia mechanika maszyn oraz poprawna obsługa to priorytet w dbałości o sprawność wykorzystywanego sprzętu. Logiczne jest, że do maszyn specjalistycznych, na przykład przystosowanych do obróbek CNC i wymagających programowania pracownik musi być odpowiednio przeszkolony. Jednak miejsca pracy to wręcz skupisko wielu urządzeń elektrycznych, które chociaż na pierwszy rzut oka wydają się proste w obsłudze, posiadają liczne usprawnienia, o których pracownicy nie zdają sobie sprawy. Dlatego warto pracowników zapoznawać z instrukcjami obsługi.
Regularna konserwacja, czyszczenie
Aby zapewnić optymalną sprawność posiadanego sprzętu, należy go czyścić i konserwować. Warto robić to regularnie, aby brud nie nawarstwiał się i z czasem nie uszkodził żadnych podzespołów. Szczególnie obróbka mechaniczna wiąże się z częstym zabrudzeniem maszyn oraz wyczerpywaniu smarów czy, w końcu, przestawioną kalibracją. Czyszczenie prowadnic, konserwacja i smarowanie łożysk, a nawet przecieranie sprzętu z zewnątrz to proste i niewymagające dużo czasu czynności, które pozwolą utrzymać wysoką wartość i optymalny stan urządzenia. Jeśli sprzęt wymaga specjalistycznych oględzin i konserwacji, istnieje prawdopodobieństwo, że podlega to gwarancji i w firmie może zjawić się konserwator.
Audyty, wizytacje, badania
Audyt zewnętrzny to szczegółowa analiza pracy i zakładu pracowniczego, przeprowadzana przez niezależnego audytora. Ocenia on podejmowane dotąd działania pracowników, aby na końcu wysunąć propozycje podniesienia jakości funkcjonowania zakładu. Badaniom nie powinny podlegać jednak tylko pracownicy i sprzęt zakładowy, ale także konstytucje stalowe, na których praca się odbywa. Badania niszczące i nieniszczące, w tym pomiary grubości metalu pozwalają ocenić stan tych konstrukcji, a więc oszacować ich żywotność i wydać opinię na temat bezpieczeństwa korzystania z nich.
Tak więc widzisz, że dbałość o wszystkie elementy funkcjonowania zakładu –wyszkolenie pracowników, konserwacja i przegląd maszyn, a także konstrukcji zakładowych – pozwoli podtrzymać wysoką jakość w Twojej firmie oraz zadba o bezpieczeństwo Twoich ludzi: pracowników oraz klientów. A to przecież najważniejszy z efektów końcowych Twojego zaangażowania.