Kontynuowanie życia za granicą

Polska ma do zaoferowania mnóstwo możliwości rozwoju, zarówno po kątem zawodowym, jak i prywatnym. Niektórzy jednak chcą postawić kolejny krok w zupełnie innym miejscu na świecie. Różne czynniki wpływają na taką decyzję i powinna być ona zawsze uszanowana.

Możliwości na studiach

Dla wielu uniwersytet może kojarzyć się niemal wyłącznie ze stratą kilku lat, które można było przeznaczyć na zdobywanie doświadczenia. Bez wątpienia wielogodzinne zakuwanie do sesji, poprawa prac magisterskich i licencjackich, czy też kilka godzin w tygodniu spędzone na całkowicie bezużytecznych wykładach na pewno nie zachęca sceptyków. Nie da się jednak ukryć, że bycie studentem może pomóc w wyjeździe na zagraniczną wymianę w ramach programu Erasmus+. Można poznawać inną kulturę poprzez filmy dokumentalne, czy też wszelkiego rodzaju reportaże, jednak półroczny wyjazd za granicę, przebywanie z osobami mieszkającymi na co dzień w tym kraju z pewnością ułatwi nam stawianie pierwszych kroków w emigracji na stałe.

Jak dogadać się za granicą?

Język polski można uznać za piękny, jednak nie dogadamy się w nim w innych miejscach Europy, może poza niektórymi dzielnicami brytyjskich metropolii. Dlatego też należy podjąć wszelkie kroki, aby opanować najbardziej popularny i najprostszy ze wszystkich język angielski. Można zrobić go samodzielnie poprzez specjalne aplikacje w telefonie, ale znacznie lepszym rozwiązaniem jest uczęszczanie na kursy językowe. Bydgoszcz, Katowice, Kraków - niemal w każdym mieście w Polsce znajdziemy znakomitych nauczycieli języków obcych.

W poszukiwaniu inspiracji

Jeżeli nie mamy możliwości wymiany studenckiej, to warto zdobywać informacje z perspektywy własnego komputera. Oprócz wielu filmów dokumentalnych dostępnych zarówno w telewizji, jak i na popularnych platformach streamingowych, można również posłuchać podróżników z ogromnym doświadczeniam. Martyna Wojciechowska, Jerzy Kukuczka, czy też Andrzej Bargiel to tylko kilka z nazwisk podróżników, z którymi historiami warto się zapoznać.