METODY BADAŃ NIENISZCZĄCYCH

METODY BADAŃ NIENISZCZĄCYCH

Prowadząc zakład charakteryzujący się wysokim natężeniem produkcji, nie można sobie pozwolić na defekty konstrukcji przemysłowych. Aby zadbać o ich jakość i zintensyfikować zdolności wytrzymałościowe, a co za tym idzie – przedłużyć eksploatację – należy zainwestować w badania nieniszczące, tak zwane NDT.

CZYM SĄ BADANIA NIENISZCZĄCE?

Badania nieniszczące, czyli NDT (ang. Non-Destructive Testing) to metody badawcze pozwalające zweryfikować stan danej konstrukcji, najczęściej zakładowej, przemysłowej. Dzięki nim dba się o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników pracujących przy tych konstrukcjach oraz wydajność całego zakładu. Badania nieniszczące pozwalają określić trwałości konstrukcji oraz jej wydajność. Wykorzystują różne metody, jednak żadna z nich nie wypływa na zdolności konstrukcji – pobierana do badania próbka materiału nie ulega zniszczeniu.

BADANIA NIENISZCZĄCE – METODY

Badania te przeprowadzane są przez firmy zewnętrzne. Przykładem takiej firmy może być babolatorium badań nieniszczących, Navitest z Trójmiasta. Do najpopularniejszych metod badawczych należą:

  • Metoda magnetyczno-proszkowa – MT – to metoda, która pozwala wykrywać wady powierzchniowe w konstrukcjach ferromagnetycznych. To metoda wykorzystywana najczęściej w przypadku materiałów stalowych. Stosowane są w przemyśle budowlanym, w stoczniach, lotnictwie oraz na kolei, a także w branży motoryzacyjnej. Badania nieniszczące MT przeprowadzane są w świetle białym oraz w promieniowaniu UV.
  • Badania ultradźwiękowe – UT – polegają na wykrywaniu błędów konstrukcji wewnątrz spawanych złączy stalowych, a także odlewów staliwnych czy z żeliwa sferoidalnego. Bada się tak blachy, pręty i dwuteowniki. Badania te dobrze rozpoznają pęknięcia, jak również rozwarstwienia czy niedolania.
  • Badania Radiograficzne – RT – odnajdują w materiale błędy dotyczące objętości materiału (braki przetopów, niedolania) w materiałach takich jak stal, stopy aluminium czy materiały miedziane. Ważne jest, by w czasie przeprowadzanych badań opuścić teren, ponieważ badania nieniszczące radiograficzne bazują na promieniowaniu jonizującym, które jest szkodliwe dla zdrowia.
  • Badania wizualne, badania szczelności, a także identyfikacja materiału.

GDZIE WYKONUJE SIĘ BADANIA?

Badania należące do tych najczęściej wykonywanych mają miejsce w zakładach petrochemicznych, energetycznych, budowlanych na urządzeniach takich jak zbiorniki magazynowe, zbiorniki ciśnieniowe, rurociągi (w tym rurociągi przesyłowe), elementy instalacji podwodnych dla przesyłu i przerobu ropy i gazu oraz aparaty i reaktory rafinerii i chemii. Jak widać, są to badania, których wyniki mają ogromny wpływ na jakość konstrukcji oraz bezpieczeństwo pracowników, dlatego powinny być przeprowadzane regularnie.