Nadchodzące zmiany w światowej ekonomii

Dynamiczny rozwój wielu branż związanych z technologią automatycznie oddziałuje na inne branże funkcjonujące w dzisiejszych czasach. Biorąc pod uwagę ogrom zmian panujących na różnorakich rynkach, można bez cienia ironii użyć stwierdzenia, że dzisiejsza gospodarka zmienia się jak w kalejdoskopie.

Wzrost popularności kryptowalut

Coraz częstsze i większe zainteresowanie bitcoinem oraz innymi kryptowalutami każe sugerować, że pewna część społeczeństwa otwarcie rozważa zaprzestanie funkcjonowania w obecnie panującym ładzie finansowym. Rewolucja w formach płatności jak na razie opierała się tylko i wyłącznie na zmianie sposobu płacenia, czyli przejściu z gotówki do płatności kartą, telefonem, czy też nawet zegarkiem. Można zaobserwować zmianę nie w sposobie płatności, ale w całym systemie walutowym. Bez wątpienia takie urządzenia jak bitomaty, czyli bankomaty kryptowalut znacząco wpływają na popularyzację oraz dotarcie do świadomości bitcoina do znacznie większej liczby odbiorców.

Wahania na rynkach

Każdy, kto chociaż trochę rozumie zasady funkcjonowania dzisiejszej ekonomi zdaje sobie sprawę, że jest to niezwykle duża liczba naczyń połączonych. Recesja w gospodarce jednego kraju może skutkować na wzrost cen eksportu, które mogą dotknąć inne państwo na całkowicie przeciwnym krańcu kuli ziemskiej. Nie można przechodzić obok takich spraw obojętnie, ponieważ zbyt duża liczba narodów pogrążonych w kryzysie może mieć opłakane skutki nie tylko dla ich mieszkańców, ale również tych żyjących w zupełnie innych miejscach na Ziemi.

Organy normujące rynek

Przypadek bitcoina pokazuje, że bardzo duża grupa osób na świecie uważa się za całkowicie niezależną i liberalną w podejmowaniu decyzji na temat finansów. Nie zmienia to jednak faktu, że w dzisiejszych czasach nad zdecydowaną większością wszelkiego rodzaju transakcji pieczę trzymają instytucje pośrednio powiązane z rządami, takie jak Narodowy Bank Polski w naszym kraju, czy też Europejski Bank Centralny sprawujący pieczę nad finansami w Unii Europejskiej.