PANELE FOTOWOLTAICZNE Z DOTACJĄ – ZAKOŃCZENIE PROGRAMU „MÓJ PRĄD”

Program „Mój Prąd” to rządowy projekt skierowany do gospodarstw domowych z przewagą gospodarstw na słabiej zurbanizowanych terenach. Zakładał on dofinansowanie na panele fotowoltaiczne. Niedawno minął termin składania wniosków dotację. Kto zdążył – doczeka się funduszy już w sierpniu.

OGNIWA POLIKRYSTALICZNE DLA KAŻDEGO

Projekt „Mój prąd” zakładał dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych. Panele fotowoltaiczne z dotacją to ogromna szansa szczególnie dla gospodarstw rolnych na słabiej zurbanizowanym terenie. Dzięki Ministerstwie Środowiska i Energii i jego wsparciu w polskich domach zwiększy się liczba instalacji – łącznie ogniwa polikrystaliczne z dofinansowania dadzą 1000 MW mocy.

Nowy program to przede wszystkim pomoc, by zrealizować wszystkie zobowiązania klimatyczne, które Polska ma wobec Unii Europejskiej. Projekt obejmuje tylko panele fotowoltaiczne; dotacje mają formę bezzwrotnej pomocy finansowej. Choć są długoterminowo opłacalne, już same w sobie panele fotowoltaiczne kosztują niemało – najczęściej koszt instalacji przekracza dziesięć tysięcy złotych. Dofinansowanie pozwoli więc zmniejszyć ten koszt o około połowę.

PANELE FOTOWOLTAICZNE – DOTACJE I ZAKOŃCZENIE PROGRAMU

W lipcu br. zakończył się okres, w którym można było złożyć wnioski na panele fotowoltaiczne z dotacją. Pieniądze zostaną wypłacone już niedługo, jeszcze przed końcem sierpnia. Będą one mogły zostać wykorzystane na zakup i montaż paneli; ogniwa polikrystaliczne muszą mieścić się w przedziale o mocy od 2 kW do 10 kW. W skład zestawu wchodzić będą panele fotowoltaiczne, inwerter, okablowanie oraz niezbędne zabezpieczenia.

Osoby, które nie zdążyły w tym roku złożyć wniosku, będą mogły postarać się o dofinansowanie w przyszłym roku; więcej informacji na ten temat Ministerstwo Środowiska i Energii udostępni już wkrótce. Jeżeli natomiast ktoś zdążył zgłosić swój udział w projekcie, lecz jego wniosek nie został rozpatrzony pozytywnie – również zapraszamy za rok. Przy czym pamiętajmy, że na rozpatrywanie wniosków ma wpływ kolejność zgłoszeń aż do wyczerpania limitu dotacji. To dlatego nigdy nie czekajmy z tym na ostatnią chwilę.