PLUSY AUTOMATYZACJI PRODUKCJI

Rozwój to proces naturalny. W różnych branżach coraz częściej dochodzi do procesu automatyzacji, aby móc produkować jednocześnie lepiej, więcej i szybciej. Robotyzacja i automatyzacja ma coraz większy wpływ, ponieważ pozwala na podwyższanie wyników przedsiębiorstwa. Nie każdy jednak chce się na nią zdecydować.

Jedynym skojarzeniem, które sprawia, że wiele obecnie znajdujących się na rynku firm reprezentujących różne branże wciąż nie decyduje się na procesy automatyzujące  (zdarza się, że nie chcą tego również sami pracownicy) to strach przed utratą pracy. Pracy, którą wykonywało się, zanim ktoś wpadł na pomysł, by przekazać ją w „ręce” maszyn. Jednak ktoś przecież musi te maszyny obsługiwać, a firmy, które chcą zainwestować w automatyzację procesów produkcyjnych muszą zainwestować nie tylko w nie, ale również w odpowiednie przeszkolenia dla swoich pracowników. Praca jako operator jest bezpieczniejsza dla zdrowia, ale i wyszkolony pracownik pracujący na nowoczesnym sprzęcie może się starać o wyższe wynagrodzenie. Jednak sama automatyzacja to nie wszystko. Nie zapomnijmy, co jest tak naprawdę główną dźwignią handlu i jeżeli produkujemy towar i jednocześnie jesteśmy odpowiedzialni za jego sprzedaż, zadbajmy również o promocję naszej automatyzacji. Niektóre mniejsze miasta nie obejdą się bez odpowiedniej reklamy (Lubin jako miasto na Śląsku od dawna słynie z automatyzowanych produkcji w swoich firmach, ale mniejsze miasta mogą mieć problem z wprowadzeniem jej na rynek i pozyskaniu klientów, którzy zaufają zautomatyzowanemu przedsiębiorstwu). Na szczęście coraz częściej pokłada się ufność w zautomatyzowane firmy. Dlaczego?

LEPIEJ, SZYBCIEJ I BEZPIECZNIEJ


Maszyny, w tym roboty, zajmujące się wprowadzeniem procesów automatycznych zwiększają jakość wykonywanych produktów, ponieważ wykonują pracę mechaniczną w trybie powtarzalnym. Trudno tu mówić o błędach ludzkich, chyba że źle obsłuży się maszynę. Wzorzec produktu jest ustalany odgórnie, a maszyny produkują za każdym razem ten sam produkt według takiego samego schematu. Jeżeli zaprogramujemy prawidłowo wzorzec, w firmie odsetek wadliwych produktów można praktycznie wyeliminować. Na dodatek automatyzacja produkcji pozwala funkcjonować firmie wydajniej, na wysokich obrotach, przez dłuższy czas, a więc można produkować więcej i szybciej. To główne zalety, które przemawiają za wprowadzeniem zmian w firmie produkcyjnej, dlatego nawet jeżeli robotyka na zakładzie jest dość drogim wydatkiem, włożony w nią kapitał może zwrócić się bardzo szybko. Wzrasta również poziom bezpieczeństwa ludzi na zakładzie, ponieważ niebezpieczne zadania przekazuje się maszynom. Tam, gdzie pojawiają się szkodliwe warunki jak opary czy wysokie temperatury, roboty sprawdzą się dużo lepiej niż człowiek.