SPECYFIKACJA ŚWIETLÓWKI LEDOWEJ

Świetlówki ledowe to dziś najpopularniejsza forma oświetlenia. Dają światło najbardziej zbliżone do słonecznego, wolne od migotania. W dodatku czas życia ledów jest dłuższy niż u standardowej żarówki, a same ledy pobierają mniej prądu, a więc oszczędzają energię. Jak to się dzieje? Wszystko dzięki ich wyjątkowej specyfikacji.

ŚWIETLÓWKI LEDOWE – RÓŻNICA W DZIAŁANIU

Istnieje kilka różnic między żarówkami standardowymi a świetlówkami ledowymi. Jedną jest ta, że świetlówki ledowe nie posiadają tak zwanego zapłonnika (startera), by ta mogła zacząć świecić, ani statecznika, który w jakikolwiek sposób ograniczałby wartość przepływającego prądu. To właśnie te dwa elementy sprawiają, że żarówki standardowe miały większą awaryjność i krótszą żywotność użytkową. Nawet gdy świetlówki ledowe powoli się wyczerpują, świecą po prostu nieco mniej intensywnie, jednak nie zaczynają migotać, jak w przypadku żarówek tradycyjnych. Brak statecznika oznacza również brak charakterystycznego brzęczenia żarówki, as brak rtęci ma wpływ na zdrowie użytkownika.

ŚWIETLÓWKI LED – BUDOWA

W żarówkach ledowych znajdują się takie elementy jak: dioda świecąca odpowiedzialna za generowanie światła, zasilacz dopasowujący napięcie (w Polsce zasilanie sieciowe – prąd zmienny, 230 V) do diody, osłona układu świetlnego będąca także dyfuzorem, radiator oraz element montażowy, najczęściej w postaci gwintu. Takie żarówki wkręca się do lamp.

Zdarza się jednak, że diody led nie są wykorzystywane jedynie w świetlówkach montowanych w lampach. Oświetlenie led polegać także na prowadzeniu w instalacji elektrycznej taśm ledowych, montowanych na przykład przy listwach sufitowych czy podłogowych lub wykorzystywanych w bannerach reklamowych i neonach. Ważne, by w ich przypadku odpowiednio dobrać przewody oraz ich przekroje – jeśli dobierzemy je źle lub poprowadzimy je na dużych odległościach to może się okazać, że nasza instalacja LED nie działa zupełnie lub tworzy zakłócenia w telefonach, sieci WiFi, a także uniemożliwia odbiór chociażby radia czy telewizji i innych sprzętów AGD i RTV. Choć montaż diod w instalacji nie należy do trudnych, wcześniej należy się przygotować lub poprosić o pomoc fachowca, na przykład elektryka, który pomoże nam dobrać przekrój przewodów zasilających ledy.

Co jeszcze warto wiedzieć o ledach – świetlówkach bądź taśmach? Że brak rtęci oraz promieniowania UV i IR sprzyja bezproblemowej, bezpiecznej utylizacji takiej formy oświetlenia. Produkty te, w przeciwieństwie do żarówki tradycyjnej, są więc całkowicie bezpieczne dla środowiska naturalnego.