SPOSOBY NA WYTWARZANIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ W DOMU

Domownicy zamieszkujący większe i mniejsze gospodarstwa domowe mają szansę skorzystać z tak zwanego „darmowego” prądu. Sposobów na to jest kilka – m.in. ogniwa fotowoltaiczne czy przydomowa elektrownia wiatrowa. W jakie urządzenia należy się zaopatrzyć, aby mieć prąd za darmo?

PANELE SŁONECZNE? TAK!

Największą popularnością cieszy się dziś fotowoltaika.  Ponieważ zawsze możemy liczyć na ogromne zasoby energii słonecznej (są praktycznie niewyczerpalne), nic dziwnego, że  urządzenia do konwersji fotowoltaicznej stały się aż tak popularne. Zazwyczaj sprzedaje się je w postaci paneli, które są przeznaczone do montażu na dachach i mogą składać się już od kilku nawet do kilkudziesięciu ogniw.

Czy jest to opłacalne? Tak, ponieważ koszt paneli zwraca się z czasem – napięcie prądu dostarczanego przez pojedynczy panel wynosi 12 albo 24 V, a moc – do kilkuset kilowatów. Taki prąd można wykorzystać na oświetlenie (na przykład świetlówki ledowe i dostarczanie do nich prądu) lub napędzanie urządzeń RTV i AGD.

Celem ogniw fotowoltaicznych (PV) jest zmiana części promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Najczęściej wykorzystywanymi ogniwami fotowoltaicznymi są elementy półprzewodnikowe produkowane z krzemu.

PRZYDOMOWA ELEKTROWNIA WIATROWA

Również od energii słonecznej, która powoduje nagrzewanie się lądów i mórz, zaczyna się kolejny sposób na darmowy prąd. Różnice temperatur w powietrzu powodują wiatr, który wprawia w ruch turbiny generatorów prądu. Do naszej dyspozycji na rynku dostępnych jest całkiem sporo jest wariantów tak zwanych elektrowni wiatrowych, które są przeznaczone do użytku w gospodarstwach domowych.

W dzisiejszych czasach nawet mniejsze wiatraki są zaawansowane w kwestiach aerodynamicznych – ich śmigła samoczynnie ustawiają się w kierunku wiatru i nie są odporne na jego siłę. Dzięki temu takie przydomowe elektrownie wiatrowe mogą wygenerować darmowy prąd (Wrocław, Kraków czy Warszawa są miastami, w których znalezienie odpowiedniej firmy zajmującej się sprzedażą i montażem takich wiatraków nie będzie stanowiło problemu, jednak w mniejszych miejscowościach wciąż nie jest to aż tak popularna metoda na prąd jak fotowoltaika).