Świat to wielki rynek.

Współczesna gospodarka działa w szeroko pojętym systemie bankowym. Definiuje on zasady związane z obrotem środkami płatniczymi i wprowadza regulacje zapobiegające praniu pieniędzy. Ze względu na postępującą cyfryzację system wymaga ciągłych zmian, aby zapobiegać ewentualnym nadużyciom finansowym.

Idzie nowe.

To musiało się wcześniej czy później wydarzyć. Przeniesienie transakcji i kont bankowych ze świata realnego do wirtualnego, sprawiło że nasze portfele stały się zdecydowanie cieńsze. Bynajmniej nie dla tego, że mamy mniej pieniędzy, ale przede wszystkim dlatego, że papierowy pieniądz został zastąpiony plastikową kartą, a nawet zwykłym smartfonem. Pozostaje zastanowić się, co będzie dalej i czy w ogóle jest gdzieś kres, granica tej prawdziwej monetarnej rewolucji? Przyszłość jednak maluje się w zupełnie innych barwach i wszystko wskazuje na to, że globalna bankowość znów stanie przed koniecznością przedefiniowania dotychczasowych założeń i będzie musiała na stałe wpisać pojęcie kryptowaluty. Bitcoin zaskoczył świat finansów i otworzył wiele możliwości. Choć na początku jego powstania podchodzono do tego zagadnienia sceptycznie, to dziś nikt już nie wątpi, że ten środek płatniczy wpisze się na stałe we współczesny krajobraz gospodarczy. Nikogo już nie dziwią bitomaty, za pośrednictwem których można dokonać transakcji zakupu lub sprzedaży kryptowaluty. Przychylne regulacje prawne sprawiają, że coraz więcej klientów przekonuje się do słuszności inwestowania w tę jeszcze nie tak dawno nikomu nieznaną walutę.

Nie tylko pieniądze.

Ze względu na coraz większe zróżnicowanie, gęste sieci zależności i złożoność instrumentów gospodarczych, współczesny świat jest bardziej podatny na nagłe, nieprzewidywane okoliczności, które mogą nieść za sobą naprawdę poważne konsekwencje, trudne do oszacowania w czasach względnego spokoju. Jednym z takich niepożądanych i niebezpiecznych zjawisk jest recesja w gospodarce. Zjawisko, które wielokrotnie występowało już w historii i kojarzy się z czasami zawieruchy, głodu i chaosu. Recesja jest silnie powiązana z niewydolnością gospodarki, spadkiem jej atrakcyjności i małej konkurencyjności. Teraźniejszość doskonale pokazuje, że do recesji może przyczynić się czynnik zupełnie niespodziewany, jak wybuch pandemii paraliżującej funkcjonowanie wielu kluczowych gałęzi przemysłu i usług. Tempo i skuteczność wychodzenia z recesji świadczy o sile i sprawności  państwa oraz kompetencjach urzędników, którzy nim kierują i podejmują kluczowe decyzje.