Usługi dla inwestorów – czy już je znasz?
Zarabianie i pożytkowanie kapitału, który w przyszłości zapewnia bezpieczeństwo i zupełną niezależność finansową to podstawy każdej drogi do sukcesu. Na jakie przyszłościowe inwestycje warto zwrócić uwagę, aby zbliżyć się do tego celu? Oto kilka wybranych pomysłów, które warto wziąć pod uwagę.
Facylitacja – nauka organizacji
Dochodzenie do celu inwestycyjnego to proces wymagający profesjonalnego podejścia w biznesie, umiejętności organizacyjnych, a także umiejętności zarządzania nie tylko pieniędzmi, ale także i zasobami ludzkimi, szczególnie jeśli na prowadzoną firmę składa się grono pośrednich osób. Facylitacja to tylko jeden z przykładów możliwości warsztatowych, dzięki którym nauczymy się organizować pracę w grupie, stając się profesjonalnym facylitatorem – wsparciem przewodnim grupy, która dąży do określonego celu. Nieważne, czy chodzi o zarządzanie danym projektem czy wspólne ustalenie strategii marketingowej – warsztaty facylitacji pozwalają po ich ukończeniu stosować na grupie odpowiednie techniki wspólnej pracy, aby móc osiągnąć zamierzony cel. Inwestując w umiejętności facylitacyjne – inwestujemy w przyszłość firmy i samych siebie.
Inne warsztaty
Facylitacja nie jest jednak jedyną opcją; coraz popularniejsze są udziały w eventach coachingowych, warsztaty motywacyjne, kursy perswazji i wywierania wpływu czy inwestycja w warsztaty z zarządzania czasem i… stresem. Kursy marketingowe oraz motywacyjne umożliwiają poznanie głównych obszarów marketingu oraz pewne zarządzanie personelem. Dostarczają wiedzy na temat zakresu działań nie tylko wewnątrz obecnej firmy, ale również z myślą o kolejnych – na przykład gdy zdecydujemy się na leveraged buyout.
Leveraged buyout, czyli wykup lewarowany
Jeśli nie wiesz, w co zainwestować, możesz zainwestować także w… przedsiębiorstwo. Coraz popularniejsza transakcja leveraged buyout to opcja przejęcia przedsiębiorstwa – notowanego na rynku publicznym lub z rąk prywatnych – przez niewielką grupę inwestorów, którzy dostarczą kapitał własny. Wykup lewarowany inaczej zwany jest także wykupem kredytowanym; ponieważ inwestor zewnętrzny nabywa pakiet kontrolny udziałów (akcji) w spółce, którą przejmuje głównie za środki finansowe pochodzące z kredytu.
Kredyt ten spłacany może być za dochody, które przynosić będzie przejmowane przedsiębiorstwo. Warto jednak przed podjęciem decyzji o wykupie lewarowanym, zaczerpnąć kilku porad odnośnie do naszej sytuacji finansowej, szczególnie jej stabilności. Doradca kredytowy (Warszawa lub inne miasto) chętnie odpowie na wszystkie nasze pytania i rozwieje zaistniałe wątpliwości. W przypadku wykupu kredytowanego, najczęściej inwestorzy zewnętrzni interesują się przedsiębiorstwami o ukrytym potencjale, którego nie rozwinął pierwotny właściciel.