WPS SPAWACZA – EGZAMINY I NADZOROWANIE

Prowadzisz zakład specjalizujący się w spawalnictwie? A może pracujesz na konstrukcjach spawanych, stanowiących część instalacji zakładowej? Kontroluj stan spawów i złączy oraz wiedzę swoich pracowników. Liczy się bezpieczeństwo!

ZALETY AUDYTÓW SPAWÓW

Procesy spawalnicze powinny zostawać regularnie poddawane kontroli. Główną zaletą wszelkich audytów, które odbywać się powinny w naszym zakładzie, jest ograniczenie do minimum możliwości występowania wadliwych połączeń spawanych, które mogłyby być niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzkiego. Audyty spawów pozwalają zweryfikować również, w jakich warunkach pracują spawacze i czy ich praca wykonywana jest prawidłowo.

Audyt, czyli kontrola, obejmuje wszystkie elementy procesu technologicznego, uwzględniając również wszelkie wymagania zawarte w przepisach i dokumentacji technologiczno-konstrukcyjnej, wskazującej efektywność pracy. Mówi o tym także WPS spawania, czyli instrukcja technologiczna spawania (ang. Welding Procedure Spacification). Wszyscy pracownicy powinni być zaznajomieni z instrukcją, a także powinni być przeszkoleni, egzaminowani i winni podlegać regularnej kontroli.

BADANIA ZŁĄCZY SPAWANYCH I NIE TYLKO

Procesy spawalnicze kontrolowane są przez audyty przeważnie w trzech etapach i obejmują one: kontrolę przed spawaniem (wiedza teoretyczna), kontrolę w czasie spawania (obserwacja procesu) oraz kontrolę po spawaniu (ocena efektu spawania, badania badania złączy spawanych – nieniszczące i niszczące).

Nadzór nad procesem spawania przeprowadzany przez firmy zewnętrzne specjalizujące się w audytach spawanych to, jak widać, tylko jeden z elementów kontroli, jest on jednak bardzo ważny, ponieważ obserwując pracownika w pracy, można określić bezpieczeństwo jego techniki. Do tego audyty kontrolują także jakość metali przeznaczonych do spawania oraz ich oznakowania, a także materiały dodatkowe i narzędzia spawalnicze.

Pamiętajmy, że do wykonywania prac spawalniczych mogą zostać dopuszczeni wyłącznie spawacze i operatorzy, którzy posiadają aktualne uprawnienia zgodne z odpowiednią normą. Aktualność uprawnień potwierdza zapis na świadectwie ukończenia egzaminu, który to odnawiany jest co dwa lata. Stanowi on podstawę kontroli pracownika.